.
Jednym z zadań naszego Towarzystwa jest popularyzacja kultury , sztuki i folkloru Ziemi Pałuckiej. Wszyscy rozumiemy, jak ważne to zadanie, aby zachować przeszłość dla kolejnych pokoleń.
Dzięki p. Wójtowi P. Majchrzakowi oraz Gminie Wągrowiec udało nam się pozyskać strój pałucki.
Kiedyś kobieta tak ubrana nie była niczym niezwykłym, dziś raczej na ulicy nie spotkamy Pałuczanki w tradycyjnym stroju ludowym, chyba że jest to uroczystość czy festyn. Wówczas strój wzbudza duże zainteresowanie. Dlatego my również z dumą będziemy prezentować go jak najczęściej.
Podstawowym wyróżnikiem Pałuk jest tradycyjny kobiecy stój ludowy noszony podczas ważnych uroczystości rodzinnych oraz kościelnych. Charakterystycznym elementem tego stroju był czepiec noszony przez mężatki, uszyty z białego płótna lub tiulu, zdobiony białym, wypukłym haftem zwanym pałuckim. Pozostałe elementy stroju to: gorset zwany sznurówką, biała koszula, fartuch najczęściej w paski, pod nim spódnica nazywana dyrdokiem, czerwona halka popularnie nazywana piekielnicą, zdobiona w dolnej części haftem pałuckim wykonanym czarną nicią oraz biała halka. Motywy białego haftu znajdują się również na mankietach oraz stójce przy koszuli w dolnych częściach fartucha i białej halki, a także na dopinanym kołnierzu zwanym kryzą . (Informacje ze strony opatowka. pl, autorstwa p. W. Gruchały).
licznik odwiedzin: odsłon: | Copyright © 2011-2019 TPZP created by Michał Martyński |